[redakcyjne] Jak działa wyławianie i ranking

Mechanika wyławiania: Utopiona wieść, żeby znaleźć się na stronie głównej wymaga od sześciu do dziesięciu głosów. Zaraz po utopieniu jest to zawsze 6, im dłużej jednak wieść pozostaje niewyłowiona, tym więcej głosów potrzebuje, maksimum to 10 głosów. Ilość aktualnie potrzebnych głosów jest napisana obok wieści. Celem takiego działania jest, aby wieści bardzo popularne, pilne, które szybko zyskają głosy pojawiały się w Opublikowanych szybko.
Dodatkowo każde dwa antygłosy sprawiają, że wieść wymaga dodatkowego głosu, aby znaleźć się na głównej.

Jak to dokładnie działa: Jako że tajemnica, nie zawsze jest dobra i niektórym może się nie podobać, że coś zmieniam, a nie informuję co dokładnie, pora wyjawić jak działają dwie ważne rzeczy na Bagnie: wyławianie, antygłosowanie oraz ranking mieszkańców Bagna. Na razie były trzymane w tajemnicy z prostego powodu - żeby nie było spekulacyjnych głosowań.
W komentarzach proszę o informacje, jeśli coś się nie podoba lub warto byłoby zmienić.
1. Ranking w Mieszkańcy Bagna - pojawiła się kolumna aktywność i wielu zastanawiało się pewnie jak jest tworzona i jakim cudem jestem na pierwszym miejscu (rozważałem nawet wycięcie siebie z tej listy, hehe). Liczba, która się tam pojawia jest liczona wzorem:

(utopionych*5 + glosow + komentarzy)/3+1

Gdzie liczba utopionych, głosów i komentarzy dotyczy wartości za ostatni miesiąc. Pewnie można by to usprawnić, np. liczyć tylko komentarze z dodatnimi głosami albo wieści wyłowione liczyć dodatkowo. Do rozważenia na przyszłość. Dużo wrzucajcie i głosujcie, a też traficie wysoko!

2. Antygłosowanie - tutaj było najwięcej wątpliwości, bo po prawdzie sam nie wiedziałem jak to działa początkowo. Ogólna zasada jest taka: jeśli liczba anytgłosów jest 3x większa niż głosów, wieść znika kompletnie. Dodatkowo każde dwa antygłosy sprawiają, że wieść wymaga dodatkowego głosu, by znaleźć się w Opublikowanych.

3. Wyławianie - wieści pilne albo bardzo popularne trafiały czasem do Opublikowanych po kilku dniach, kiedy już nie były wieściami, ale starymi dziejami. ;) Stąd aktualnie jest tak:
Istnieją cztery zakresy czasu (zmieniają się zależnie od ruchu na stronie, mały ruch = dłuższy dozwolony czas):
- zakres 0 - 1 do 4 godzin
- zakres 1 - 8 do 24 godzin
- zakres 2 - 12 do 36 godzin
- zakres 3 - 1 do 3 dób
Jeśli wieść zdobywa 6 głosów w zerowym zakresie (czyli do godziny jak została utopiona lub do czterech godzin, gdy ruch jest duży), zostaje wyłowiona. W zakresie 1 wymaga 7 głosów, w zakresie 2 ośmiu, w zakresie 3 dziewięciu, a gdy jest starsza niż doba (dla małego ruchu) lub trzy doby (dla dużego), do wyłowienia wymaga pełnych 10 głosów.
Co to oznacza? Mianowicie jeśli ruch na stronie jest duży, a nowo utopiona wieść dostanie w ciągu GODZINY sześć głosów, to już zostaje wyłowiona. Jeśli ruch jest malutki, wystarczy że dostanie 6 głosów w cztery godziny, a zostanie wyłowiona. Ruch jest określany za ostatnie dwie doby.
Cele są dwa:
- wieści, które szybko zdobywają głosy, szybciej trafią na główną (to najważniejsze),
- jeśli jest mały ruch na stronie, bo np. wszyscy wyjechali na wakacje ;) nie skazuje to dodanych w tym czasie wieści na zapomnienie - nadal potrzebują określonej liczby głosów, ale dłużej mogą leżeć w utopionych, zanim wymagana liczba głosów do wyłowienia osiągnie wartość maksymalną, czyli 10.

4. Mechanizm blokowania spamu - nie zdradzam, bo ktoś mógłby wykorzystać.

Spisałem to także, bo w najbliższym czasie dalszych zmian nie przewiduję. Metoda jest wzorowana na działaniu digg.com, ale w przeciwieństwie do digga głos każdego z Was jest tak samo ważny. A opisałem, bo podobno są głosy, że "on coś miesza na tym bagnie", także od teraz będę wszelkie takie zmiany ujawniał. ;) — informacja
       
Avatar dodane przez: Magnes do kategorii: INNE | stało się popularne 4186 dni temu.
· antygłosuj · Antygłosów: 1
Komentarze Kto głosował Powiązane

Wiadomości powiązane

Komentarze

Magnes 4186 dni temu 0
Mam nadzieję, że rozwiewa to wszelkie wątpliwości. Wiem, że stała wartość, jak było kiedyś, jest łatwiejsza do pojęcia, ale na głównej pojawiały się wtedy ważne rzeczy za późno, gdy wartość była ustawiona wysoko albo ruch był prawie mały, a gdybym ustalił granicę za nisko, pojawiały się mniej ludzi interesujące rzeczy. Teraz jest to dynamiczne.

Jeśli jest taka potrzeba mogę wyświetlać obok wieści liczbę głosów, której potrzebuje do trafienia na główną (jak komuś nie chce się tego czytać: zależy to od aktualnego ruchu na stronie oraz od czasu dodania wieści).
Magnes 4186 dni temu 0
Dodałem także żeby pokazywał, ile głosów jest wymaganych w danym momencie (na szaro obok czasu dodania wieści).
Mandos 4186 dni temu +2
To powinno trafić również do zakładki "Wszystko o bagnie". Tego rodzaju informacji brakowało mi jak pierwszy raz tutaj zajrzałem.

Co do mechanizmu blokowania spamu to nie powinno się tego ujawniać i tyle.
Magnes 4186 dni temu 0
Dużej roli to nie gra, bo spamujący najczęściej nie czytają takich rzeczy. Do zakładki wszystko o Bagnie dodam za jakiś czas, usunę też wtedy informację o blokowaniu spamu.
Borejko 4186 dni temu 0
Z tym spamem to chyba było tylko z Kastorem kilka razy wyłowione, jak wspominałeś, ale teraz przynajmniej jest wszystko jak na tacy.
Magnes 4186 dni temu 0
Oprócz tego ludzie ze spryciarze.pl robili dwa razy atak spamowy. :)
Seji 4186 dni temu 0
6 glosow, 4h i niewylowiona. :P

Czy zakresy zmieniaja sie dynamicznie dla wszystkich wiesci skoro ruch liczysz za 48h wstecz?
Borejko 4186 dni temu 0
No coś nie teges heh Magnes heh.

PS. Seji sprawdź onetową skrzynkę proszę.
Magnes 4186 dni temu 0
Musiałoby być w 3h sześć głosów, a 6 głos był chyba troszkę za późno. 6 głosów wyławia tylko, gdy zostało oddane w bardzo krótkim czasie po utopieniu (między 1 do 4 godzin, dokładna wartość zależy od ruchu, przy ruchu jaki wtedy był ten czas to były 3 godziny), bo 6 głosów to trochę mało.
Seji 4186 dni temu 0
@Borejko

Czytalem. Mam zajecia/egzaminy caly weekend, teraz sieciuje z komorki z wykladu. Odezwe sie, jak zlapie oddech.
Borejko 4186 dni temu 0
Oki sorka za offtop
Magnes 4178 dni temu 0
Dodałem do strony "Wszystko o Bagnie" (link na górze po prawej) uproszczony opis mechaniki wyławiania. Czyli: od sześciu do dziesięciu głosów, zależnie od czasu jaki wieść spędziła w utopionych (czyli jak coś długo pozostaje niewyłowione, to wymaga większej liczby głosów).

I rozesłałem maile, mam nadzieję, że wybaczycie zaśmiecanie skrzynek. ;)
Borejko 4175 dni temu 0
Magnes mamy takową rubryczkę w naszych profilach. Wynika z niej że moglibyśmy (my wypaczeni użytkownicy głosujący na lansiarstwo) subksrybować wszystkie z poszczególnych kategorii:

* Utopione

* Wyłowione

* Ciągle utopione

* Komentował

* Głosował

* Zapisał

Jak na razie kiedy zaRSSuję jakikolwiek kanał z tych pozycji (pomimo że każdy jest inny) to zawsze RSSują mi się wieści które topiłem.Dałoby się to zmienić tak aby wszystko działało, albo chociaż wieści na które głosowałem ???

Aha i w ogóle nie działa chyba rubryka zapisał, a ja sam chetnie bym korzystał z takiego ustrojstwa i "zapamiętywania" istotnych "lansiarskich" wieści.

Chociaż całkowicie możliwe że mylę się bo mam koklusz, flejm, fejm jestem flej i mam metapłot w głowie i opcje te działają jak nalezy.

Ubolem że tym samym prawdopodobnie moge u co poniektórych być podejrzewany o wzniecanie flejma fejma i innego kuku na metaplocie tym komentarzem. Niechciałem nanieść ekskrementów do pokoju.
Magnes 4175 dni temu 0
Zapisane działają, tylko RSS dla nich najwyraźniej nie działa. Z tego co widzę to utopione też nie działa. Niektóre działają, inne nie, będę to poprawiał.
Borejko 4046 dni temu 0
Bo tak właściwie Drodzy Bagiennicy, nie zauważyliście niewielkiego wzrostu i możliwości podniesienie bariery o 1 pkt granicy wyłowionych?? Chyba że ja się mylę i tak to widzę po mojej stronie monitora.
Seji 4046 dni temu 0
Nie zauwazylem.

Ale to na pewno spisek Magnesa.
Sethariel 4046 dni temu 0
A może po prostu dużo ciekawych newsów :-)
Borejko 4046 dni temu 0
Nie ja po prostu pytam, bo może trzeba podnieść znowu barierę o 1 pkt. Ale jak widać kiepsko sie przygladam, a może jest tak jak pisze sethariel, po prostu dużo newsów.
Sethariel 4046 dni temu 0
Jeżeli tendencja się utrzyma byłbym za podniesieniem o 1 pkt.

Na razie jednak jeszcze jest tak, że część niusów nie zostaje opublikowana, a z drugiej strony sporo ostatnio się dzieje (w wakacje ma zostać wydanych sporo nowych RPG)
Magnes 3427 dni temu +1
Zwiększyłem o jeden (do 11) maksymalną ilość głosów potrzebnych do wyłowienia, bo ruch ostatnio duży. Minimalna wynosi teraz zdaje się 7. Jakby komuś nie chciało się czytać na czym to polega: ilość głosów potrzebna do wyłowienia danej wieści zależy od dwóch czynników 1) jak długo wieść wisi niewyłowiona (im dłużej, tym więcej), 2) jaki jest aktualnie ruch na stronie (w spokojne dni, mniej - żeby wieści wrzucone w weekendy nie cierpiały z powodu zmniejszonej liczby osób na Bagnie).
Borejko 3427 dni temu +2
O dzięki Magnes! Choć ja stuknąłbym o 2 pkt., ale to Ty decydujesz. A przygotuj serwery na jeszcze większy ruch. "Śpieszmy się kochać poltermaniaków, tak szybko odchodzą..."
Krzemien 3427 dni temu 0
Z moich obserwacji wynika, że wykopuje wąskie grono użyszkodników, dopiero po w wyłowieniu nagle wszyscy rzucają się by dołożyć swojego plusika. A czasami dobre wieści leżą przez kilka dni bo brakuje im jednego głosu, potem dwóch itd. To raczej takie ogólne marudzenie bo sam nie wiem jak można temu zaradzić, chyba tylko motywując czytelników do wyławiania ;-)
Borejko 3427 dni temu 0
Pisał o tym Paladyn kiedyś. Teraz pisze Omlet. Wartościowe teksty z ciekawymi rzeczami toną w gąszczu innych wpisów na blogu a topione są te takie ot sobie.

Przykładów od siebie nie będę dawał, jednak Paladyn naprawdę miał/ma rację.

Inna rzecz jest taka jak pisze to Krzemień. Tekst nie nie zostanie wyłowiony na Bagnie mało kto na niego głosuje. Przeskoczy próg i wszyscy klikają jak najęci.

Wszystko to kulawe srodze. Ale z drugiej strony patrząc lepsze takie topienia i wyławiania, niż news na Parterze że na Gildii jest konkurs Trzewika, albo klikanie na "polecam" każdego wpisu, który popełni Ignacy lub "Oberszturmanfuhrer Naczelny".
cactusse 3426 dni temu 0
Specjalizacja tekstu i różnice gabarytowe ?

Topię baaardzo mało, bo zakładam, że większość rzeczy które czytam raczej nie zainteresuje wystarczającej ilości lokalnych użytkowników (potrzebnej do przebicia magicznej barierę wyłowienia).

Wyławiam te rzeczy, gdzie jest albo chwytliwy i solidny opis (który tłumaczy co trzeba) albo przeczytałem treść artykułu/wpisu/newsa. Przy większych tekstach mogę odłożyć lekturę na później, co zazwyczaj powoduje wyławianie po fakcie.

Możliwe, że inni mają podobnie ;-)
Borejko 3426 dni temu 0
Jeszcze raz ja: Przejrzyj sobie Magnes pierwsze 5 str. popularnych. Są same >10. Wyłowionych na 8,9 jest 6 albo 7 .

Argumentuje tak na jeszcze jeden punkt do góry heh
Magnes 3425 dni temu 0
OK. Spróbujemy jak to wyjdzie.
Borejko 3425 dni temu 0
Zmienić chyba zawsze można jak się pochorujemy albo zaczną sie sesje.
Krzemien 3426 dni temu 0
Ja generalnie staram się nie wyławiać wszystkich wpisów blogowych poza kilkoma wyjątkami. Nie wiem jak inni ale przeglądam blogirpg, mam czytnik RSS i nie muszę szukać dobrych rzeczy na Bagnie.
Seji 3426 dni temu +1
Ja jako ten co topi topie to, co jest interesujace moim zdaniem, ku uciesze i czytaniu innych. Owszem, sa RSSy itd i topi sie rzeczy w sumie z dosc ograniczonego zasobu zrodel - ale bez tego nie przyciagnie sie tutaj nikogo, a kazda nowa osoba to pare nowych, nienanych linkow.
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida