*

Zwój ze Skelos: Co za dużo, to niezdrowo

Król może być tylko jeden!
Paladyna przemyślenia o wydawnictwach growych. — scrollofskelos.blogspot.com
       
Avatar dodane przez: KFCs do kategorii: GRY | stało się popularne 3090 dni temu.
pokaż w ramce · antygłosuj
Komentarze Kto głosował Powiązane
Krzemien 3090 dni temu +3
Nie wiem jak z RPG ale w przypadku gier bitewnych Mongoose Publishing nie ma czego szukać w tym biznesie. Obecnie liczy się tylko kilka marek gigantów i małe firmy mogą sobie najwyżej wykrawać kawałek tortu.

Tak samo nie podoba mi się idea jednej mechaniki, osobiście mam już dość systemów opartych na d20 i konwersji na tą mechanikę. Tak samo mam dość gier na Savage Worlds z mnożeniem kolejnych superbohaterskich albo steampunkowych settingów. Teoretycznie mój MG mógłby poprowadzić Shadowruna używając Interface Zero ale nakład pracy włożony w przekładanie świata na zasady SW byłby niewspółmierny do czasu poświęcanemu przez nas na sprawy związane z sesjami Runa
MacKotek 3090 dni temu +1
Teoretycznie mógłby się też biczować co rano. Podejrzewam, że to przyjemniejsze zajęcie.

Mechanika SW nie nadaje się do tego rodzaju zastosowań. Niby się da, ale w ten sposób zubażasz strasznie grę, która w końcu ma mechanikę napisaną pod realia świata, a nie ot, tak sobie. Możliwe, że właśnie dlatego ED i SR mi się tak spodobały.
KFCs 3090 dni temu +3
Popieram, Krzemienia, teoretycznie fajne założenie - mieć jeden system wiodący i milion suplementów tematycznych, ale w praktyce raczej trudne do realizacji i pewnie na dłuższą metę nużące - w końcu człowiek też potrzebuje odmiany, a i autorzy płodni są więc nie dadzą wtłoczyć się w jedną sztampę mechaniczną i będą próbować coś innego napisać/wydać pod innym szyldem.
Borejko 3090 dni temu +3
Trochę Paladyn odświeżył kotleta tak sprzed nastu lat. Wtedy też czytałem czy RPG pójdą w stronę ujednolicenia (np.d20), czy będzie sporo różnych marek. A życzenie Paladyna już się ziściło. Na rynku jest kilka koncernów i multum firemek.
KFCs 3090 dni temu 0
Hmm w sumie PEG robi coś w tym stylu - różne tematyczne suplementy, ale czy w SW z dodatkiem Horror będzie grało się tak samo co Zew czy Wod skoro inne założenia stały u podstaw tworzenia tych systemów? Wszystko zależy od osobistych preferencji i raczej multum firemek robiących Lovecraftian Horror RPG na kostkach domina prędko nie zniknie w żołądku PEGa, Chaosium czy CC(c)P( ;) ).
Krzemien 3090 dni temu 0
Jeszcze dodam:

Śledzę jako-tako zarówno rynek gier RPG jak i bitewnych przez co widzę pewne wzloty i upadki obu. Do niedawna w przypadku gier bitewnych świat był podzielony na fantasy reprezentowane przez WFB i SF z WH40k. Na szczęście pojawiły się Privateer Press z Hordes i Warmachine oraz Corvus Belli z genialnym Infinity i widać, że sporo ludzi powoli porzuca dwie święte krowy bitewniaków a nowe firmy rosną. Margines stanowią producenci figurek, które w zamyśle mają być zamiennikami do gier GW oraz firmy wydające gry niszowe typu Malifaux. Czasami żal, że małe firmy nie mogą się przebić i spotyka je los Rackhama, który robił bajeczne figurki, niezłe zasady i jakiś czas temu się zawinął.

W przypadku RPG jest tak, że gdy jakaś mechanika staje się popularna to jak grzyby po deszczu powstają twory jak CoC d20 czy Fading Suns d20. Chyba większośc wydawnictw miało swego czasu przygodę z czymś d20, nawet FFG wydało settingi do tego. Na szczęście(lub nie, zależnie od punktu widzenia) nie mamy WFRP d20(albo ja o tym nie wiem).
Borejko 3090 dni temu +2
Jednak tu mieszacie (wydaje mi się) uniwersalne systemy z korporacjami. Dużych firm obecnie jest tylko kilka. A dodatki były od lat 80 zawsze np. GURPS.
KFCs 3090 dni temu 0
mieszamy, albo i nie, w końcu Paladyn postawił pośrednio tezę - k4 wydawnictwa = k4 uniwersalne i dobre gry + masa suplementów = jest super ;)
Borejko 3090 dni temu +1
FFG nie ma np. żadnych genericów, a WH40k wylądowało w piątce najlepiej sprzedających się gier. Tak naprawdę (znowu wydaje mi się) graczy jest dwóch: Paizo i WotC.

Tak jak u nas jest Cyfrografia i Cyfrografia.
Krzemien 3090 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
FFG to jeszcze gry planszowe i karciane więc jakoś im idzie ale faktycznie poza WotC i Paizo dominują rynek.
Borejko 3090 dni temu +1
Każda z dwóch firm (WotC i Paizo) to również inne gry.
Szczur 3090 dni temu +2
Rackham taki mały nie był, a wykończył się na własne (wielokrotnie powtarzane) życzenie.
Raza-Toth 3074 dni temu +3
ISA nie wydaje.

Portal wydaje rzadko i to raczej dodatki.

Gramel się zbiera.

Galmadrin wydał Chtulthu i siedzi cicho.

Zostaje Kuźnia i CDA wydawcy.

Jakie za dużo? Co za za dużo? Tobie za dużo?
Seji 3074 dni temu 0
CDA? kto to jest cda?
KFCs 3074 dni temu 0
chyba chodziło o CDP :>
Seji 3074 dni temu +3
Tak mysle, ale wole sie upewnic. :)

Jak CDP to oni nie wydadza nic do pokazania sie D&D Next, a i wtedy watpie. :P
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida