*

Steampunkowy rasizm - Wolsung jednym z przykładów

Bloger "Bankuei" wytacza działa poprawności politycznej przeciw trzem grom RPG, w których gronie znalazł się też nasz polski Wolsung. — bankuei.wordpress.com
       
Avatar dodane przez: Sethariel do kategorii: DZIWACTWA | stało się popularne 2386 dni temu.
pokaż w ramce · antygłosuj
Komentarze Kto głosował Powiązane

Wiadomości powiązane

Komentarze

Petra Bootmann 2387 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
rzeczywiście dział "dziwactwa" jest stosownym miejscem do pokazywania, że stereotypy sprzed 200 lat dobrze się trzymają.
Sethariel 2386 dni temu +7
Dział dziwactwa jest stosownym miejscem na tak krytyczne wpisy, nie poparte żadną większą argumentacją. Gdyby znalazła się tam choćby szczątkowa analiza, wpis pewnie trafiłby w inne miejsce.

Podanymi przez blogera argumentami można by obdzielić chyba sporą część mainstreamowych gier nawiązujących w jakiś sposób do naszego świata. Wielu settingom Savage Worlds na pewno by się dostało.

Swoją drogą sam bloger używa niezbyt politycznie poprawnych wyrazów jak "Indians" zamiast Native-Americans czy "black folks" zamiast African-Americans. Wieje lekką hipokryzją.
MacKotek 2387 dni temu +3
Zadziwiające, nieprawdaż? W systemie stylizowanym na przełom XIX i XX wieku istnieje rasizm i szowinizm... Przecież powinna tam panować powszechna równość i szczęśliwość.

Niech idą przytulić licza.
KFCs 2386 dni temu +6
hm, a nie było wcześniej już bliźniaczego wpisu z bliźniaczymi obrazkami? Bo mam jakieś deja vu z tym rasizmem steampunkowym..
Seji 2386 dni temu +1
Tez mi sie kojarzy.
Sethariel 2386 dni temu +1
Też mi sie przypomniało. Ale tam chyba było tylko o Wolsungu. Tutaj dostało się też Into The Far West i Steampunk Musha.
paralaktyczny 2386 dni temu +1
Bankuei to nie przypadkiem akolita DIY, który skompromitował się przy okazji Bena Lehmana bezpodstawnie oskarżającego poprzez blog Vincenta Bakera Margaret Weis Productions o niewywiązywanie się ze swoich umów z freelancerami? A temat (rasizm w Wolsungu wg anglojęzycznej blogosfery) już przerabiany miesiące temu nie był?
KFCs 2386 dni temu 0
Może jakaś krucjata antyparowa się szykuje za wielką wodą? ;)
Laveris de Navarro 2386 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
To by wyjaśniało pociąg USA za ropą naftową. ;) Chcą zwalczyć Parową Konkurencję Zła.
Misiolak 2386 dni temu +4
Może polski fundom wreszczie zrozumie, że nie tylko lwy są zagrożone :D
Krzemien 2386 dni temu 0
To nasza gra i możemy sobie polować na murzynów ile chcemy! ;-)
MacKotek 2386 dni temu 0
Gobliny i orków, ty rasisto! :P
paralaktyczny 2386 dni temu +1
Aż sprawdziłem i dobrze pamiętałem. Przy okazji, nigdzie nie napisałem, że wypowiadał się w tamtym temacie na temat własności vs freelancingu.
Szczur 2384 dni temu +4
Doskonały przykład pokazania przez kogoś, że jest idiotą i niezrozumiałe jest dla niego wiele elementów, zaczynając od czegoś tak złowrogiego jak popkultura ;-)
MacKotek 2384 dni temu +2
Kontrowersje przyciągają więcej czytelników. Niektórzy niestety tylko siedzą przed licznikiem i liczą odwiedziny, polecanki, plusiki, czy komentarze...
Petra Bootmann 2295 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
Chris Chinn komentuje duskusję na RPG.net o Wolsungu:

http://bankuei.wordpress.com/2012/07/30/wolsung-hows-that-work/
Seji 2295 dni temu +6
Watek na rpgnet http://forum.rpg.net/showthread.php?638502-Wolsung-Avoiding-Orientalism (udzielaja sie Arioch i Kastor :>)

Zanim ktos napisze "ale glupi ci Amerykanie" - to jest bardzo pouczajaca lekcja dla tych, ktorzy chcieliby wydawac swoje gry w innym kregu kulturowym. Percepcja tresci zalezy od tego, gdzie sie wyroslo, nie ma uniwersalnego odbioru, moze za wyjatkiem najbardziej podstawowych znaczen i symboli.
Garnek 2295 dni temu +7
Muszę powiedzieć, że trochę nerwów mnie kosztuje ten wątek. Bo oczywiście można powiedzieć, że ci co najbardziej krzyczą nie czytali gry, nie znają kontekstu itd. ale fakt faktem, że jako samodzielny produkt, oceniany przez zagraniczną publikę to Wolsung nie zaczął śpiewająco. Zobaczymy, jak się rozwinie sytuacja.

Najbardziej mnie w sumie zaskoczyło to, że ludzie biorą i rozpatrują te nieszczęsne dwa obrazki (niziołek ludożerca i ork Fu-Manchu) na poważnie. Serio, w życiu bym nie pomyślał, że można rozpatrywać je poza konwencją i brać je jako oznakę rzeczywistych poglądów autorów.

No ale człowiek uczy się całe życie.

Co nie zmniejsza mojego zatroskania tematem :)
Seji 2295 dni temu +1
Macie za to darmowa reklame. Teraz tylko uderzcie do KKK: "hej, mamy gre dla was, popatrzcie na te krzyki w sieci" ;)

Moze jakas afirmacyjna przygoda na start, zeby odsunac takie oskarzenia? "We few, we proud, we band of brothers" o orkach, niczym "The Tuskegee Airmen"?
paralaktyczny 2295 dni temu 0
Dat Bankuei...
Garnek 2295 dni temu +9
Wiesz Seji, obawiam się, że czegokolwiek byśmy nie zrobili, to to nie pomoże niestety. Zresztą, już wydrukowane i tyle. Tekst jest tekst. Każdy ma prawo go interpretować na swój sposób.

Wiem, że żadnym rasistowskich intencji nie miałem, jestem przekonany, że sama gra również w żaden sposób do rasizmu nie zachęca, ani go nie promuje – no ale weź tu udowodnij, że nie jesteś wielbłądem.
Seji 2295 dni temu +3
Ty wiesz, ja wiem. Moze nie bedzie zle.
mozambyk 2295 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
Z darmowych materiałów dostępnych w sieci:

ork zrobiony na Fu Manchu - klasycznego już złoczyńcę z yellow peril. Nie powiesz chyba, że nie zdawałeś sobie sprawy, że powieści Saxa Rohmera są rasistowskie. Pisząc tu tylko o Rohmerze, bo yellow peril to szerszy temat i więcej autorów. Tłumaczenie, że to konwencja i tylko zabawa nie wystarczy. Strach przed żółtą hordą najeżdżającą "białe" kraje jest wykorzystywany do tej pory i niejeden chłopiec wszechpolski się tym hasłem podpiera.

Idąc dalej: żydowskie gnomy. Włącznie z mechaniczną implementacją pomysłu (nobody trusts gnomes), zahaczkami na przygody o skandalach na tle rasowym, grafikami jasno nawiązującymi do stereotypów i wyobrażeń ponownie chłopców wszechpolskich (rodem z pisemek Poznaj Żyda), dopychając to wszystko żydłaczeniem do smaku.

Po trzecie - wspaniały kanibal z kością w nosie. Jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że takie wizerunki są rasistowskie, to polecam przypomnieć sobie historyjki o rzucaniu bananów na murawy boisk. I tak, "Murzynek Bambo" jest rasistowski.

Czekam na burzę po wydaniu "W pustyni i w puszczy" z oryginalną polską okładką. Widać jeszcze nikt nie zauważył reklamy w wersji demo na free rpg day. Biały myśliwy dumnie trzyma strzelbę nad zastrzelonym zwierzęciem, w dalekim tle czarny z dzidą i tekst reklamy:

"...and [for] all those for whom the civilized world is not enough".

Zdaję sobie sprawę, że źródła, do których się odwołujecie jako twórcy, są seksistowskie, rasistowskie, propagujące kolonializm. Wszystkie te kwestie są nadal poważnymi problemami, a takie ich pokazanie przyczynia się do podtrzymania istniejących obecnie tendencji.

Dodatkowo wychodzisz z grą do krajów anglosaskich, których mieszkańcy z racji bagażu historycznego są bardziej na to wyczuleni. Jakiej innej reakcji się spodziewałeś?

Ostatnia rzecz. Tekst "przepraszamy osoby, które poczuły się obrażone" tylko dolewa oliwy do ognia i pokazuje brak skruchy i niezrozumienie problemu. Nie przepraszaj, że ktoś poczuł się obrażony. Przeproś za to, co zrobiłeś.
paralaktyczny 2294 dni temu +6
"Tłumaczenie, że to konwencja i tylko zabawa nie wystarczy"

Absolutnie wystarczy.

"Wszystkie te kwestie są nadal poważnymi problemami, a takie ich pokazanie przyczynia się do podtrzymania istniejących obecnie tendencji."

A granie w Call of Duty przyczynia się do morderstw.

No ale gdy już raz uznało się ludzi za niedojrzałych idiotów, którzy nie potrafią odróżnić fikcji od rzeczywistości, ciężko się od tego odzwyczaić. Zwłaszcza, gdy łechta to nasze ego, podtrzymując przekonanie o byciu mesjaszem.

Przy okazji, hipokryzja osób, którym przeszkadza rasizm/seksizm w dziele kultury, ale już nie przemoc, zawsze mnie zadziwia.
fungus 2294 dni temu +7
Sprawa jest ciężka, bo Wolsung nie jest poprawny politycznie, przynajmniej nie na zachodnim poziomie. Początkowo nie widziałem tam problemów, szczególnie że w naszym małym wolsungowym światku było wiadomo że chodzi o zabawę konwencją a nie o obrażanie kogokolwiek. Po zastanowieniu stwierdzam że W. faktycznie ma sporo rasistowskich, klasistowskich, a i patrząc feministycznie problemów by się znalazło trochę.

W Polsce to nie jest wielki problem, bardziej na zachód odbiór jest nieco inny. Szczególnie że nie znają Garnka :)

PS. Sporej ilości problemów można by pewnie uniknąć poprzez solidne wyjaśnienie jak świat działa, np. obce kraje widziane przez pryzmat orków, nie oznacza że inne rasy wcale nie są nieznaczące w koloniach, tylko że Wanadyjskie elity lubią używać takich stereotypów (ale gracze wcale nie muszą). Takich wyjaśnień niestety jest dosyć mało.
MacKotek 2294 dni temu 0
Owszem. To drażliwa kwestia, ale nadal stylistyka wiktoriańska jest tym, o czym wszystko się rozbija.
fungus 2294 dni temu +1
Problem w tym, że nie. To powoduje część problemów, ale nie te najważniejsze, zresztą stylistykę łatwo dostosować. Problemy wynikają głownie z typowego dla fantasy zestawienia ludzi (którzy są, no, ludźmi) oraz innych ras (które już są głównie stereotypami). Nie pomaga że są to stereotypy oparte na bardzo współczesnych grupach etnicznych. A to i tak tylko początek. Bałbym się feministycznej analizy ogrów, tak na przykład.
MacKotek 2294 dni temu +1
Tylko że "ludzie" w Wolsungu są Ludźmi, Elfami, Krasnoludami, Trollami, Niziołkami i Gnomami tak na prawdę. Ludzie jako rasa w Wolsungu są pionierami i awangardą. Wszystkiego, od odkryć po masowe mordy.

P.S. Protest że nie da się grać 'ogretką' też już słyszałem.
Qball 2294 dni temu +3
Ja wiem że dla hamerykaninców to drażliwy temat ale oni często przeginają do pozuiomu absurdu. Kiedyś Ramel mi gadał że dla wielu idiotów przepoprawnych politycznie rasistowskia jest nazwa Great White Games Shane'a Hensleya - i pal licho że chodzi o Żarłacza białego (Great White Shark). Więc żeby nie było pomiędzy poprawnymi politycznie pierdolcami dyskusji o zabarwieniu negatywnym na temat danego produktu, należałoby w ogóle nie uzywać słów takich jak black czy white.

Zabawne jest to, jakie potężne twardogłowie wykazują niektórzy ludzie - zdawałoby się inteligentni i obdarzeni wyobraźnią - w momencie kiedy coś odstaje od ich, jedynego słusznego, światopogladu. I gadaj zdrów że to konwencja bo całośc jest osadzona w realiach zblizonych do epoki wiktoriańskiej. W końcu łatwiej jest przełknąć powszechną szczęsliwośc i równość, brak podziałów i konfliktów na tle rasowym bo... co? Bardziej pasuje do dzisiejszych realiów? Haha. Jasne.
Krzemien 2294 dni temu +2
Jak się jest narodem odpowiedzialnym za eksterminację Indian to trzeba teraz być świętszym od Papieża. Gdy w Europie była era, do której odnosi się Wolsung to Amerykanie sami polowali na czerwonoskórych i murzynów.
paralaktyczny 2294 dni temu +3
Ależ tutaj nie chodzi o poprawność polityczną. Co innego, gdyby Chris Chinn bawił się w "co miał na myśli autor". Ale w tym wypadku autor się odezwał, wytłumaczył, że nie jest rasistą i jak z jego punktu widzenia wyglądał design gry, przeprosił oraz napisał, iż cała sytuacja jest dla niego zaskoczeniem. Chris jednak w ramach erystyki posługując się sofizmatami próbuje z Garnka zrobić rasistę.

Dlatego Bankuei ląduje na mojej zaszczytnej liście wzbudzających obrzydzenie ideologicznym zaślepieniem, obok tak wybitnych osób jak Środa i Terlikowski.
Senthe 2294 dni temu +3
"żeby nie było (...) dyskusji o zabarwieniu negatywnym na temat danego produktu, należałoby w ogóle nie uzywać słów takich jak black czy white. "

Pewnie dlatego Black&White2, w którym wprowadzono m.in. możliwość toczenia wojen między poszczególnymi narodami, zostało tak chłodno przyjęte :P
KFCs 2294 dni temu 0
narodami to chyba za duże słowo :P
jingizu 2294 dni temu +1
Garnek, do tych dwóch obrazków (Fu Manchu i niziołka-ludożercy) ludzie się przyczepili już prawie dziesięć miesięcy temu. Dziwiłem się wtedy, że nie usunęliście ich z galerii, ot dla świętego spokoju. Dziwię się teraz, że jeszcze tam wiszą :P

Co do "W pustyni i w puszczy": okładka to pikuś, w środku to dopiero są rasistowskie treści... I tekst, i stereotypy, i na ilustracjach czarne orki w łańcuchach. Jeśli niektórzy toczą pianę już po lekturze World Tour'a, to po "W pustyni..." albo dostaną zawału, albo zaczną wysyłać Garnkowi pogróżki i paczki z bombami :P Tudzież pozwy sądowe, w końcu to USA.
Petra Bootmann 2291 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -3
paralaktyczny 2291 dni temu +1
Robienie z kogoś rasisty, wow. Nawet zigzak z tego się wycofał, ale widzę "na zachodzie" mocniejszych graczy mają. Bo oczywiście, ważniejsza jest erystyka, nie intencje.
Craven 2274 dni temu +3
Amerykanie muszą być świętsi od papieża. W ramach brzydzenia się rasizmem bombardują brązowych ludzi, wypełniają więzienia czarnymi ludźmi, boją się żółtych ludzi i wybili czerwonych ludzi. Dlatego wszędzie dopatrują się rasizmu :P
Qball 2274 dni temu +2
A teraz na dodatek najechali planetę zielonych ludzi i chwalą się tym w internetach.
Craven 2275 dni temu +1
Gdzie była "żółta zaraza"? W almanachu superbohaterskim czy w sensacji i przygodzie - anyway, czy wtedy purytanie internetowi też darli szaty?
Szczur 2274 dni temu +1
W SiP
pkorys 2274 dni temu +2
SiP i nie darli, bo to zrobili poprawnie politycznie, czyli z pierdyliardem przypominan, ze to gra i nikt tak nie mysli.

Za to przy Beasts and Barbarians mialem problemy z rasizmem.
Craven 2274 dni temu +4
Smuteczek. Opresja politycznej poprawności przez ludzi durnych i ludzi dopatrujących się złej woli to może problem pierwszego świata, ale jest prawdziwie wkurwiający.
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida