Otwarty Mandat

Zdecydowałem się umieścić poniższą informację ponieważ uważam iż to co zamierza się osiągnąć dzięki tej inicjatywie może być pożyteczne nie tylko dla "rekonstruktorów" (znalazłem news na forum poświęconym rekonstrukcji historycznej "Freha") a także ponieważ sam zapaliłem się do tej idei na tyle że chcę ją rozpowszechnić. Chodzi o swobodny dostęp do opracowań, artykułów związanych z archeologią, historią i nauką w ogóle (nie jest to apel w żaden sposób związany z polityką).
Wyjątki z dyskusji które przybliżą wam temat :
(...)Dotychczasowe formy wymiany (między użytkownikami na różnego rodzaju forach przyp. Amer) przybierały zazwyczaj formę "partyzancką": chałupniczo zeskanowane książki wrzucane na FTP, artykuły podebrane z JSTORa na chomiku, temat "szukam książek" czy podsyłanie sobie materiałów mailem, etc. Wszystko raczej prowizoryczne i często dalekie od legalności. (...)
(...) Obecnie (zwłaszcza w obliczu inicjatyw typu ACTA) część środowisk naukowych próbuje przeforsować ideę otwartej nauki: wyniki badań (utrzymywanych z funduszy publicznych) powinny być ogólnodostępne, należycie opracowane i łatwe do znalezienia. Kilka takich projektów już funkcjonuje, inne są rozwijane. Realizacja idei otwartego dostępu (głównie w naukach humanistycznych) wpłynie z pewnością na jakość rekonstrukcji, jak i merytorycznych dyskusji prowadzonych na tym Forum . Proszę sobie wyobrazić choćby WSZYSTKIE najważniejsze polskie czasopisma historyczne i archeologiczne dostępne w sieci, odpowiednio opracowane, z OCR i możliwością wyszukiwania wewnątrz tekstów. Do tego dodajmy najważniejsze publikacje książkowe z ostatnich 50 lat. Jest to jak najbardziej wykonalne i najprawdopodobniej uda się to przeprowadzić, a żeby stało się to jak najszybciej, potrzebne jest odpowiednie poparcie.(...)

Apel wraz z ankietą podałem w linku . Myślę że łatwy dostęp do takich materiałów to istna MORIA wiedzy i materiałów dla przyszłych mistrzów gry bądź przyszłych magistrów ;) — otwartymandat.pl
       
Avatar dodane przez: Amerilias do kategorii: NAUKA I TECHNIKA | stało się popularne 3055 dni temu.
pokaż w ramce · antygłosuj
Komentarze Kto głosował Powiązane
MacKotek 3055 dni temu 0
Korekta! Argh! Tak, hipopotamem!
Borejko 3054 dni temu +1
Dzięĸi za linki Amerilias.
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida