Kij w mrowisko: RPG bez wybielacza « SIX

Zuhar o powodach, dla których nie będzie zachęcał syna do grania w RPG - choć zabraniać nie zamierza. — zuhar.wordpress.com
       
Avatar dodane przez: Seji do kategorii: RPG | stało się popularne 2713 dni temu.
pokaż w ramce · antygłosuj
Komentarze Kto głosował Powiązane
ment 2714 dni temu +7
Pytanie, czy Zuhar zająłby się zabawą w rpg, jeśli mógłby raz jeszcze wybrać. Tekst zajeżdża mi kloszem. Pewnie to sprawa dyskusyjna, ale chyba, mimo zainteresowań erpegowych, Zuhar wyszedł na ludzi, więc skąd wniosek, że dziecku mogłoby to zaszkodzić?
paralaktyczny 2714 dni temu +1
Prowokacja mencie. Zuhar wskazuje na mity, które obalania nie potrzebują oraz na zagrożenia związane z byciem nastolatkiem, by odnieść się do swoich rodzicielskich (czy to w rzeczywistości, czy to w ramach myśli) wątpliwości i wskazać na racje z tą perspektywą związane, czy też samą kwestię zmiany poglądów. Właściwością nastoletniego wieku jest wracanie do domu późną porą, otwarte podejście do nowych znajomości (w końcu mogą to robić na własną rękę, a nie mają jeszcze obycia, natomiast cały proces jest elementem dość istotnym dla psychiki dojrzewającego człowieka) oraz niebezpieczeństwa z tym związane. RPG w notce znalazło się przypadkiem.
ment 2714 dni temu 0
Bardzo hmm 'miękka' interpretacja. Ciekawe, co Zuhar na to.
Krzemien 2714 dni temu +2
Zuhar chyba się zapędza. Wśród filatelistów też można spotkać miłośników piwa na murku a przywiązanie do znaczków może być oznaką skrywanej choroby psychicznej i prowadzić do seryjnych gwałtów i morderstw(albo w odwrotnej kolejności). Co do wracania wieczorem do domu to też łatwiej dostać kosę w żebra na dyskotece niż na sesji do 22. W kestii wywoływania duchów też się nie mogę zgodzić, znani mi RPGowcy tego nie robili w młodości, za to młodsza kuzynka, która o RPG nie słyszała miała spirytystyczny okres w życiu.
Sethariel 2714 dni temu +5
Paradoksalnie już w jakiś sposób zachęca, samemu grając. Dzieci, zwłaszcza na początku rozwoju, często mimowolnie przyjmują wzorzec osobowy rodziców.

A co do wpisu. Hobby jak hobby. Żadne nie jest lepsze ani gorsze, byle z umiarem.
Zuhar 2714 dni temu 0
Dzięki za dyskusję. Najbliżej mi do stwierdzenia zawartego w komentarzy paralaktycznego (choć "przypadkiem" to przesada) i podsumowania z komentarza Sethariela.
KFCs 2714 dni temu 0
Też nie odebrałem tego jako przesadę, w sumie explicite nie ma żadnych konkretnych zarzutów pod adresem samego RPG poza jego "czasożernością".
ment 2714 dni temu +3
Jest debunking rzekomych zalet erpegowania, a brak przykładów zalet takich jak rozwój umiejętności społecznych (co by nie mówić, w rpg jest dużo rywalizacji, rozwiązywanej słownie/emocjonalnie) czy tych związanych ogólnie ze spędzaniem czasu w przyjemny sposób.

Ja wpis odebrałem na zasadzie 'erpegi tak naprawdę nie mają zalet, a mogą i prowadzić do niebezpiecznych zjawisk/zachowań.

Na tej samej zasadzie można by nie zachęcać dziecka do jazdy rowerem, bo przecież może się połamać, etc.
Zuhar 2714 dni temu +3
"w rpg jest dużo rywalizacji, rozwiązywanej słownie/emocjonalnie"

W planszówkach też. :)

"erpegi tak naprawdę nie mają zalet, a mogą i prowadzić do niebezpiecznych zjawisk/zachowań"

Częściowo masz rację. Chodzi o to, że "zalety" są iluzoryczne, a ponadto gry fabularne nie są pozbawione "wad" jak się czasem ludziom wmawia.

"Na tej samej zasadzie można by nie zachęcać dziecka do jazdy rowerem, bo przecież może się połamać, etc."

Niezupełnie. Na tej samej zasadzie należy zdawać sobie sprawę, że dziecko na rowerze może się połamać i dlatego należy zwrócić uwagę, czy nie jeździ po ulicy, ma na głowie kask i nie uprawia akrobatyki bez zabezpieczenia.
ment 2713 dni temu +6
Do grania w planszówki też nie będziesz zachęcał? W zasadzie to ten sam poziom niebezpieczeństw i równie iluzoryczne zalety.

Nie do końca po prostu rozumiem ideę wpisu -czy to samo przesłanie nie zamknęłoby się w słowach 'każda rozrywka ma swoje zalety i wady -pamiętaj o tych i o tych'?
Zuhar 2713 dni temu +2
Nie będę zachęcał (co nie znaczy, że będę zniechęcał), bo w większości wypadków nie ma to uzasadnienia. Może poza Go i Szachami.

Jeśli zarzucasz mi jednostronność spojrzenia to była celowa - prezetuję dla równowagii rzadziej zauważany punkt widzenia.
Zuhar 2713 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -3
cactusse 2713 dni temu +1
Na oko, Zuharowe dziecko nawet zachęcane nie złapie za rpg w obliczu tego co oferuje "elektroniczna" rozrywka ;-) .

[BTW][IMHO][Różowy-filtr-wspomnień] Rpgowe mity wygodnie obala się z punktu współczesności (wszakże teraz wszystko jest na wyciągnięcie ręki), ale dawniej to było całkiem atrakcyjne i w miarę rozwojowe hobby - przynajmniej w moich okolicach sesje generowały masę konfliktów, które najłatwiej wygrywało się sięgając do fachowej literatury (a brak google'a czy wikipedii wymagał przynajmniej pobieżnego przegrzebania się po temacie).

No i wieczorne powroty były znacznie bezpieczniejsze bo chuligani mogli co najwyżej bilet z ciebie wytrzepać, a to naprawdę kiepska motywacja do uganiania się za pokurczami ;-)
Magnes 2713 dni temu +4
Po prostu RPG i elektroniczna rozrywka będą się z czasem bardziej splatać (już teraz sporo osób gra przez internet na tysiące różnych sposobów - za 20 lat być może założymy okularki VR i będziemy hulać w RPG z osobami z drugiego krańca naszej planety być może z jakąś wizualizacją nawet), nijak ten gatunek nie zginie - tak jak nie zginęła np. space opera, po prostu nie jest już tak popularna jak kiedyś.
Magnes 2713 dni temu +5
"Wśród erpegowców jest całkiem spora grupa, tego pokroju z którymi niechciałbym, żeby moje dziecko miało cokolwiek wspólnego. " - możesz tak powiedzieć o dowolnej grupie. Erpegowców po prostu znasz w dużej liczbie, stąd taki wniosek o tej konkretnej grupie. Powinieneś syna zamknąć w domu i nie wypuszczać. Hm, może gdybyś mu gry komputerowe zaproponował, to będzie z własnej woli siedział. :) Tylko od tego też można umrzeć - np. od skrzepów w udach. :)
paralaktyczny 2713 dni temu +3
O to właśnie chodziło, że można to napisać o dowolnym innych hobby/ludziach z nim związanych. By wskazać, że RPG nie jest inne, niż znakomita część hobby, a są i ambitniejsze. Przeciwwaga dla bezzasadnych peanów na cześć gier fabularnych oraz pojawiających się tu i ówdzie głosów o wprowadzaniu dzieci w nie. Ludowi doprawdy igrzysk brakuje.
KFCs 2713 dni temu 0
już 8 czerwca pofolgujemy swoim prymitywnym chuciom ;)
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida