*

Bitwa narodów

Film/promo(2011):

Dla wszystkich fanów paladynów/wojowników/rycerzy i fanów rekonstrukcji historycznej, wielbicieli sportów walki oraz wszystkich tych, którym marzy się wielkie widowisko – Bitwa Narodów, czyli Rycerskie Mistrzostwa Świata (Battle of the Nations 2012), odbędzie się w Warszawie w dniach od 30 kwietnia do 3 maja, na terenie Fortu Bema.
Impreza będzie sportowa i na full contact . W imprezie wezmą udział reprezentacje z 13 krajów (Ukrainy, Białorusi, Polski, Rosji, Kanady /Quebec, Włoch, Niemiec, Austrii, Danii, Belgii, Mołdawii, Izraela i USA). Wszystkie walki to starcia pełnokontaktowe w wykonaniu najlepszych zawodników z całego świata. Będą odbywać się pojedynki (walka z wykorzystaniem trzech rodzajów broni), walki 5 na 5 oraz 21 na 21. Jeśli kiedykolwiek chcieliście zobaczyć jak w praktyce wygląda rycerska walka piesza czy poprostu dowiedzieć się jak "działa" ciężki sprzęt w starciu o charakterze sportowym to właśnie jest okazja.To nie jest inscenizacja. Uczestnicy będą używali uzbrojenia oraz opancerzenia z XIII wieku, przełomu XIV/XV wieku i końca XV wieku (poprawnego historycznie) Biorąc pod uwagę że w starciach będą brali udział zawodnicy którzy trenują od wielu lat na poziomie profesjonalnym i przy użyciu historycznego sprzętu można spodziewać się naprawdę fajnego widowiska.
Przy okazji może rozwieje się kilka mitów na temat walki w zbroi :)


Pozdrawiam Amerilias

Edit:
Ponadto odbędą się :
turniej konny
pokazy tańca
turniej łuczniczy
turniej szachów średniowiecznych
warsztaty walki traktatowej (tj. na zasadach z zachowanych traktatów średniowiecznych)
masowe starcia na zasadach bohurt czyli walka 50 na 50 zawodników
jarmark średniowieczny (pewnie znowu wydam kase)
fire show
obozy podzielone na strefy od XIII do XV wieku.

film pokazujący jeden z etapów eliminacji do MistrzostwEdit:
Combat rules/zasady walki
http://www.usaknights.org/teamusa_006.htm — pswr.pl
       
Avatar dodane przez: Amerilias do kategorii: CIEKAWOSTKI 2926 dni temu.
Potrzebuje 8 głosów. · pokaż w ramce · antygłosuj · Antygłosów: 2
Komentarze Kto głosował Powiązane

Wiadomości powiązane

Komentarze

KFCs 2926 dni temu 0
lepszego niż Pudzian - Najman? ;)

ps. cóż to za tajemnicze tagi :P
Amerilias 2926 dni temu 0
Oj powinno być zdecydowanie lepiej :)

Tagi i inne takie to dla mnie nowość ,ciągle się uczę :)

Jak dołączyć linka do wiadomości tak żeby otwierało się przez kliknięcie? Ja chłop granatem od pługa oderwany.
KFCs 2926 dni temu 0
hmm w sumie nie wiem czy dobrze że polecam bo wydaje się to dość kontuzyjną zabawą w przeciwieństwie do różowych larpików :D

Np ten Spartan Kick na sali gimnastycznej, albo to ostre lańsko w filmie powyżej, bardziej hardkorowe od MMA jest na pewno :P
Amerilias 2926 dni temu +1
Spokojnie :) Zawodnicy zanim zakwalifikują się do imprezy przechodzą przez eliminacje. Sprzęt jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa .Uczestnicy są pełnoletni.Walka odbywa się według ścisłych reguł o których można poczytać na stronie . Dobry pancerz i przeszywanica naprawdę działa ,o ile wiem chłopakowi który dostał latającego kopniaka nic się nie stało .Do tej pory nie słyszałem żeby podczas tego typu imprezy w Polsce zdarzyło się komuś coś poważniejszego (odpukać)
KFCs 2926 dni temu 0
to tym bardziej szacun :)
MacKotek 2926 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -3
Amerilias 2926 dni temu 0
Filmik z kopniakiem umieściłem głównie po to żeby zobrazować jak zwinny może być człowiek korzystający z takiego sprzętu.
KFCs 2926 dni temu 0
ale chyba w pełnej płytówce by aż tak nie fiknął? :>
Amerilias 2926 dni temu 0
Odpowiedź znalazłem ,dałem w filmiku poniżej :)Ten to dopiero fika!!
Amerilias 2926 dni temu 0
Myślę że młody wysportowany facet mógłby dać radę.To wbrew pozorom nie jest takie ciężkie - 30 parę kilo ładnie rozłożone po całym ciele. Jeśli zrobione przez dobrych rzemieślników którzy znają się na rzeczy to będzie leżeć jak dobry ciuszek.Taki jeden wyskok może być możliwy.I też zależy co rozumiemy przez płytę ,są różne odmiany co parę lat zmieniała się moda , ja widzę oczyma wyobraźni jakiegoś wytrenowanego gościa w saladzie w kirysie z podbródkiem,plus osłona płytowa kończyn i tarczki opachowe i w miarę dopasowanym dublecie bojowym bez kolczugi i mogę uwierzyć .. Ty może kogoś w zbroi turniejowej w żabim pysku i to już pewnie byłby problem zrobić coś takiego.Duża kategoria.Na filmiku mamy raczej Pana z drugiej połowy XIV/początku XV wieku .
Amerilias 2926 dni temu 0
Popatrzcie na tego skurczybyka to może uwierzycie


MacKotek 2926 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
Ugh... To ja bym już wolał stanąć sam naprzeciw Ukraińców na Grunwaldzie może.

Znajomość realiów ruchu rycerskiego nie pozwala mi na pozytywnie odebrane tego newsa.
Amerilias 2926 dni temu 0
Mógłbyś napisać dlaczego ?
MacKotek 2926 dni temu +2
Disclamer: Pisane z perspektywy kota, który od lat nie siedzi w ruchu rycerskim, ale ma pewne doświadczenia i kontakty.

"Impreza będzie sportowa i na full contact (...)"

'full contact' automatycznie oznacza, że nie będzie miała za wiele wspólnego z ruchem rycerskim jako takim, bo ten jest zbudowany na bazie _rekonstrukcji_, a nie nawalania się mieczami. O ile dobrze pamiętam, w 'rycerstwie' zasada 'full contact' oznacza ignorowanie powszechnie przyjętych reguł, w tym zakazu stosowania konkretnych manewrów i technik które mogą zagrażać zdrowiu walczących. Ruch rycerski opiera się na walkach pokazowych, a ci którzy stosują 'full contact' to najczęściej bardzo słabo przygotowane zarówno technicznie, jak i rekonstrukcyjnie grupki, które nie cieszą się większym respektem, jak np. tzw. 'wikingowie'.

Walka pokazowa jest standardem w ruchu rycerskim. Ma ładnie wyglądać dla szerszej widowni. Ma być bezpieczna dla walczących i w miarę możliwości ich sprzętu. Walka 'full contact' oznacza obrażenia i zniszczony sprzęt, a co za tym idzie konflikty społeczne. No i złą opinię dla bractwa, jak i ruchu rycerskiego jako całości.

Ruch rycerski bardziej interesuje dokładność odwzorowania realiów w strojach i wyposażeniu, niż walka. Tak przynajmniej było 'za moich czasów' i tak jest nadal w tych bractwach, z którymi mam jeszcze kontakt.

Coś może dla ligi balonów, nie dla przeciętnego bractwa, które latami ciuła na sprzęt i stroje.
Amerilias 2926 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
z linku do strony :

"Zanim zawodnicy znajdą się w reprezentacji, muszą zapoznać się ze szczegółowymi zasadami międzynarodowymi obowiązującymi na mistrzostwach świata. Podlegają również bardzo ostrej selekcji by znaleźć się w reprezentacji, oraz treningowi, który obejmuje szkolenia techniczne jak i praktyczne zastosowane opracowanych schematów taktycznych.Bitwy są full kontaktowe, co oznacza, że można stosować prawie każdy rodzaj uderzenia bronią lub ciałem, oraz techniki zapaśnicze. Podcięcia i rzuty są również dozwolone. Tylko niewielka liczba ataków, zaliczanych do najbardziej kontuzyjnych technik, takich jak wykręcanie stawów, uderzenia w nieosłoniętą twarz, uderzenia w stopy oraz bolesne chwyty - jest zabroniona."

Tu raczej chyba nie powinno być turbometalowikingów,chyba że to ściema. Jeśli w praktyce będzie to wyglądało tak że napuszczą na siebie dwie bandy agresywnych obdartych pijaków z ogryzkami zamiast tarcz którzy następnie się połamią - zrobią tylko wstyd i szkodę środowisku . Mam nadzieję że nic takiego się nie zdarzy inaczej nigdy więcej nie pojadę na taką imprezę.
Amerilias 2925 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
MacKotek jak będziesz miał chwilę zobacz na to promo z starej imprezy , może trochę zmienisz zdanie


Amerilias 2926 dni temu 0
Rozumiem taki punkt widzenia.

No więc tak .Będą turnieje konne.Będą kameralne koncerty. Oprócz samej walki zwiedzający będą mogli obejrzeć pracujących rzemieślników (raczej tych znanych) , będą kramy,będzie obóz podzielony na strefy od XIII do XV wieku ,będą uczestnicy cywilni (ja również chyba będe jechał jako cywil)

Zapowiedzieli swoje występy bardowie. Będą pokazy taneczne . To chyba troszkę będzie do zobaczenia?

"w tej chwili do kapitanów wszystkich teamów poszła wiadomość żeby zaczęli przesyłać zbroje i broń swoich zawodników do konsultacji ze specjalistami od organizatorów, z załączonymi materiałami źródłowymi. dowód że to się już dzieje jest na fb na stronie teamu USA

https://www.facebook.com/groups/115904041790980/

Uzbrojenie ma być spójne ,historyczne i co najważniejsze bezpieczne ! Zawsze jest ryzyko że nie wypali ,Drużyna Narodowa postawiła sobie za cel że wszystko będzie wyglądać jak należy ale wciąż są obawy o poziom niektórych ekip zagranicznych .Zawsze jest ryzyko że nie wyjdzie. Może nie będzie tak źle ? To będziemy wiedzieć po imprezie - Może warto dać im szansę?

Cytuję : "W zeszłym roku wszystkie reprezentacje bardzo uważały na nowe słabo opancerzone ekipy, nie było żadnych kontuzji."

Oby tylko nie dopuścili jakiegoś zbuntowanego AGD bo rzeczywiście będzie wstyd.Liczą że będzie 20 000 widzów (nie wiem czy to realne) więc odpowiedzialność będzie duża.

Amerykanie przygotowują się do walki :


Amerilias 2924 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
Będzie też turniej łuczniczy i masowy bohurt/starcie 50x50
Amerilias 2924 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
Ponadto warsztaty z walki traktatowej (na podstawie zachowanych średniowiecznych traktatów szermierczych) którymi zajmie się ARMA

oraz turniej szachów średniowiecznych :)
MacKotek 2924 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -5
Amerilias 2924 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
Moim zdaniem to zaczynasz trollować. Udowodniłem Ci że ta impreza w założeniach nie będzie prymitywną naparzanką jak próbowałeś ją przedstawić.Tak się składa że zanim zacząłem brać się za rekonstrukcję byłem graczem RPG i ta tematyka (rycerstwo ) poniekąd się z tym hobby łączyła.Dzięki takim inicjatywom właśnie wychodzi się do ludzi , nie chcesz bądź udajesz że nie widzisz co pisze - Twoja sprawa , ja w tym momencie kończę z Tobą dyskusję , nie będę bawił się we flejm ani definicyjne wojny na poziomie licealisty.
Borejko 2924 dni temu 0
Rozumiem żeby w Zimną Zośkę. Ale w święta 1 i 3 Maja? I w Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. I zaczynać w Dzień Edukacji w Kongo ?
MacKotek 2924 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
Alergii i Astmy? Serio serio? Coś dla mnie.
MacKotek 2924 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -6
smartfox 2923 dni temu +2
Jak się nie bawisz, to zastanawia mnie, skąd takie poczucie, że masz dużą wiedzę na ten temat? Zresztą nie pierwszy raz, jak zauważyłem.
MacKotek 2923 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
Stąd, że bawiłem się dłuższy czas w jednym z poważniejszych bractw między innymi. I mam dużą wiedzę, bo interesowało mnie to, a nie zarywanie małolat 'na rycerza'. Przesiąkłem tym, co tkwiło u podstaw ruchu rycerskiego i sporo się nauczyłem...

Oczywiście z czasem zniechęcili mnie do tego zupełnie ludzie, którzy działają w ramach ruchu. Żeby nie było - 'pasowani rycerze', którzy za punkt honoru przyjęli sobie łamanie ślubowanej reguły na każdy możliwy sposób i przy każdej okazji. Stąd może dość gorzkie podejście do tematu. No cóż, idioci są wszędzie. I wszędzie pchają się do tego, co nazywają 'władzą'.
Borejko 2923 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -6
Krzemien 2923 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -3
paralaktyczny 2922 dni temu 0
Pewna kwestia wydała mi się dosyć interesująca, jednakże obawiam się, iż moje pytanie może zostać potraktowane jako kpina. Niesłusznie, zaznaczam.

Mianowicie, napisałeś MacKotku, iż bawiłeś się w jednym z poważniejszych bractw między innymi. Według jakich reguł bractwa rycerskie ustalają, które są poważniejsze? Poprzez turnieje? Oraz, czy rankingi są gdzieś publikowane?
Borejko 2922 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
Gdzieś tam mawiali że w bractwie jakimś też.
MacKotek 2922 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -5
MacKotek 2922 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -5
smartfox 2923 dni temu +11
No to chyba mocna nadinterpretacja MacKotku. A ogólnie faktycznie sporo jest prawdy w tym, że nazwałeś swego czasu siebie malkontentem. Jak na dość młodą osobę krótko po studiach (lub w trakcie, popraw mnie, jeśli się mylę), jesteś wyjątkowo zgorzkniały i zniechęcony niemal do wszystkiego. Jakoś tak odbieram Cię jako osobę okazującą swą wyższość, co jest dość przykre. Jak dla mnie wpisujesz się w stereotyp Polaka, który zna się na wszystkim, bo "był", "działał", "czytał" i ma prawo oceniać.
Borejko 2923 dni temu +2
Nie obrażej Pan, Panie Smartfox dobre? (Bo to nie dotyczy tylko Mac Kotka, a nas wszystkich-hah)
MacKotek 2922 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
Czuję się skomplementowany faktem, iż uważasz mnie za tak młodego trolla...

A na poważnie - odnoszę się krytycznie z punktu widzenia moich doświadczeń (znaczących, bo obejmują spory okres w moim życiu). Poza tym - byłem jedną z osób, które w bractwach w których działałem interesowała zarówno teoria (czyli historia, niekoniecznie w praktycznym wydaniu), jak i faktyczna rekonstrukcja (próby układania pokazów, scenek, itp.), nawet jeśli zwykle grałem rolę pomocniczą, rzadko kiedy paradując w stroju.

I nie lubię tego rodzaju marketingowych spamokomentarzy przesyconych linkami. Są nachalne. To jest serwis informacyjno-społecznościowy, jeśli się nie mylę...

A co do okazywania wyższości, to nie. Nie rzucam się nikomu do gardła, plując 'faktami' z księżyca i obrażając ich na każdym kroku. Owszem, maruda ze mnie i malkontent, ale nie zawsze. Na przykład dzisiaj jestem w pozytywnym nastroju. Wystarczająco pozytywnym, żeby zignorować wszelkie ogniste przynęty (no, może poza płonącym krzyżem, dowolnego rodzaju).

Nie jestem 'ekspertem'. Moje doświadczenie obejmuje kilka dość wąskich dziedzin (RPG u rycerstwo jako główne), reszta jest mniej lub bardziej ogólna. Mam szeroką, ale płytką wiedzę i często się mylę. Ale parafrazując, nie zdarza mi się przegrywać, zdarza mi się czegoś nauczyć. I nie boję się do tego przyznać.

A brak poważniejszej dyskusji z mojej strony będzie tu spowodowany brakiem odzewu ze strony moich kontaktów w ruchu rycerskim. Martwy sezon niby, a tu cisza jak makiem zasiał...
smartfox 2922 dni temu +6
No szczerze mówiąc w tym wątku, jeśli już jakieś wpisy odebrałem jako obraźliwe, to właśnie Twoje.
Amerilias 2922 dni temu +1
Będę mówił za siebie - zawsze kiedy zdarzała się sytuacja kiedy jakiś turysta podchodził do mnie i pytał o mój strój , kiedy go noszono ,kto go nosił i do czego służy nigdy nie odmawiałem udzielenia jak najpełniejszej odpowiedzi.Tak samo jak pytano mnie o herb na tarczy czy o inne rzeczy,nie wyobrażam sobie żebym nie wiedział co noszę.Nie używałem współczesnych gadżetów ,komórek ,naczyń itp w momencie gdy patrzyli na mnie turyści.I też tam będę chciał być i będę tak samo postępował.Więc denerwuje mnie dorabianie mi gęby ,zwłaszcza ze sam będę chciał być "cywilnym" uczestnikiem .

Jeśli chodzi o tych najlepszych (walczących z rankingu który podałem) to nigdy nie spotkałem się z jakimiś złymi reakcjami w stosunku do mnie kiedy o coś pytałem , myślę że wielu to ludzie z pasją którzy oddają się całym sercem temu co robią (np. Robert Szatecki ) ponadto wiem że np.niektórzy sami robią własne pancerze z wielką starannością a ich aktywność bynajmniej nie ogranicza się do samej walki. Nie mówiąc o rzemieślnikach czy muzykach którzy przyjadą.Pewnie ,widziałem też w życiu paru pajaców ale ci na ogół byli poprostu żałośni (ich brak dyscypliny,nieodpowiedzialność to pewnie powód że nie ma ich w tym rankingu). Tam będą dziesiątki ludzi z różnych krajów których nie znam, nie wierzę że wszyscy zasługują na przylepianie im gęby ,obsmarowywanie ich na podstawie jednostkowych doświadczeń .To po prostu niesprawiedliwe i nieprzemyślane wrzucać ich do jednego garnka i przekreślanie całej imprezy.Co więcej ,nawet według współczesnych reguł to trochę nierycerskie.

Tym bardziej że o ile się orientuję czytają nas ludzie którzy może z tą formą hobby nie mają kontaktu.

Tak już odemnie: nie da się odtworzyć przeszłości.

Można tylko próbować rekonstruować jej kawałki ,starać je się najdokładniej odtworzyć poszczególne elementy .Próba przeniesienia naszej moralności na moralność tamtych ludzi to też rodzaj bajki , przeniesienia wyobrażeń. Rycerze też byli ludźmi , klęli,krwawili, pili i się bili .Próba wartościowania ich na podstawie naszych norm z XXI wieku to porażka. Dzisiejsze bractwa to przecież wynalazek współczesny , po części zbudowany z mitów ,pięknych bo pięknych ale mitów.

O ile wiem ultrahistoryczne imprezy często mają charakter zamknięty , tam ludzie bawią w miarę możliwości odcięci zupełnie od cywilizacji ,nie ma tam turystów .I to też jest piękne.

EDIT: ten cały przydługi post miał na celu za zadanie udowodnienie jednego : że form zabawy w tym hobby jest wiele (trochę jak z RPG) i próba ich wartościowania jest cokolwiek dyskusyjna.

Osobiście będę czuł się spełniony jak kiedyś odwalę coś takiego :

http://www.freha.pl/index.php?act=attach&type=post&id=23604 />
I nawet jeśli potem mi wklepią i pogniotą karoserię - dla mnie było warto.
Amerilias 2920 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
I na sam koniec : coś na poluzowanie gumy w gaciach (tam też są reko)


/>
Jest to o tyle ciekawe że Sorontar zajmuje się "organizowaniem LARPów, projektów filmowych, koncertów, flash- mobów, wernisaży, spotkań dyskusyjnych, seansów filmowych, warsztatów." co myślę że jest dobrym przykładem na to jak wszechstronne może być "reko"
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida