*

Afraid - gra koszmaru i grozy

Można ściągnąć polską wersję gry Vincenta Bakera AFRAID, utrzymaną w konwencji grozy. Mechanika DitV. Wersja polska to wspólna praca Petry (tłumaczenie i skład), paralaktycznego (grafiki) i Jagmina (karta postaci). — polter.pl
       
Avatar dodane przez: MateuszNowak do kategorii: AUTORSKIE | stało się popularne 3080 dni temu.
pokaż w ramce · antygłosuj · Antygłosów: 1
Komentarze Kto głosował Powiązane

Wiadomości powiązane

Komentarze

paralaktyczny 3081 dni temu 0
Petra również jest inicjatorką, rozmawiała z Bakerem o inicjatywie, koordynowała rozwój projektu oraz nękała nieposłusznych ;) Za Jagmina wypowiedzieć się nie mogę - jednakże z mej strony była to raczej pomoc, niż istotny wkład. Lwia część pracy, wytrwałości oraz wizji to jej zasługa.

Mam nadzieję, że uda się jej kogoś zainteresować AFRAID w równym stopniu jak mnie.
Magnes 3080 dni temu 0
Graliście może w komputerówkę Amnezja? System RPG w takich klimatach byłby ciekawy... Zew Cthulhu do takich sesji jednak raczej by się nie nadał. Afraid też wygląda na coś zupełnie innego.
Mandos 3080 dni temu +8
Z prawie dwóch stron komentarzy, merytorycznych jest dosłownie kilka. Trzeba mieć mocną psychikę aby coś upubliczniać w fundomie.
Borejko 3080 dni temu +3
Święte słowa Mandos, choć najlepiej odpowiednio selekcjonować coś co chcemy opublikować.
Seji 3080 dni temu +3
NIe wiem, kim trzeba byc (ok, wiem, widze po nickach), zeby odstawic to, co tam sie dzieje w komnntarzach: jeden chce legalne tresci, drugiemu nie chce sie czytac, trzeciemu... Publikowanie tam czegokolwiek, oficjalnie lub na P-blogu, to masochizm.
Mandos 3080 dni temu +1
Niby tak Borejko ale nie rozmawiamy tutaj o kontrowersyjnym materiale tylko o wolontariackim tłumaczeniu gry RPG. Zamiast rozmawiać o tym jaka ta gra jest, jakiej jakości jest tłumaczenie i stworzony PDF komentarze pełne są zaczepek i szpil. Nie motwuje to do pracy nad nowymi przedsięwzieciami.
Borejko 3080 dni temu +5
Wróćmy do Twojego komentarza Mandos, czyli do początku.

Odniosłem się do Twojej wypowiedzi jak do "złotej myśli" - spodobała mi się po prostu ogólnikowo. Wcześniej przyjrzałem się PDFowi, jednak nie czytałem komci przed moją odpowiedzią, bo jakoś nie kręcą mnie "dyspóty óczonych polteroficzów, którzy przed MiMem grali w Indian i Kowboji czyli 4P&P RPG*. Teraz nadrobiłem komcie zupełnie niepotrzebnie - to czas stracony. Jesteś mi winny parę minut za te komcie.

AŻ&Ż.

Muszę stuknąć się w klatę z całej siły. Tawerna była lepsza od PPff+. Na całej linii. Podobnie jak Tawerna Magazine - tych wyszło 100 numerów a tych parterowych z pięć.

I teraz już o "wolontariackim tłumaczeniu" - jasne zgadzam się, choć pytam o zgodę.

A całe komcie są bezsensu, ktoś już widziałem podchwycił temat licząc na flejma...

I dodam do Sejiego:"Publikowanie tam czegokolwiek, oficjalnie lub na P-blogu, to masochizm." Tudzież dyskutowanie.

*4 Pancernych i Pies
Mandos 3080 dni temu +1
Sorry Borejko za stracony czas ale sam jesteś sobie winny, mówiłem co tam jest. Co do zgody to masz rację tylko, że wątpię aby ci którzy o to pytali mieli jakieś powazniejsze niż flejm intencje. Założę się, że nawet gdyby takiej zgody nie było 90% tych ludzi, aktywnie i z narażeniem życia oraz w obronie własności intelektualnej... naprodukowałoby jeszcze trochę więcej komciów.
Borejko 3079 dni temu +3
Z tym straconym czasem Mandos to oczywiści żartuję - (choć nie do końca). Lubię się pośmiać, czytając komcie jak ktoś gdzieś w coś grał a nie wiedział że grał i inne zabawne interaktywne historie na 100-200 komci, ale takie deprecjonowanie czyjejś pracy to AŻ$Ż.
Mandos 3079 dni temu +4
Ja też sobie żartuję ale chyba oboje za mało emotów stosujemy przez co spłycamy przekaz, stąd zakłócenia na lini. Wesołych Świąt Wszystkim!
Borejko 3079 dni temu +1
Ja nie używam w ogóle emotikonek poza jedną. Zdrowych wzajemnie.
Krzemien 3080 dni temu +3
Jak czasami rozumiem LdNa to w tym wypadku bym wystąpił o odciecie go od neta na zawsze.
Borejko 3080 dni temu +2
LdN jest teraz w fazie REM i pisze filipinki.
Enc 3080 dni temu +3
Jest konsumentem, ma prawo wymagać. On albo Arioch, bo nie wiem, czy przypadkiem mu się nie dorwał do konta.
smartfox 3079 dni temu +9
Pewnie, ze ma, a że przy okazji udowania, ze jest [zmoderowano na wniosek Levarisa], to już insza inszość. Ogólnie rozpierdala mnie (stąd te joby) ostatnio podobna postawa. Kolesie mają tak naprawdę w dupie, co zrobili Ci ludzie, co przetłumaczyli. Zagrać nie zagrają, ale i tak zażądają wytłumaczenia, wejdą w dyskusję i będą marudzić, że wersja niepełna albo stara.

Nie podoba się? To wy****alać. [zmoderowano na wniosek Levarisa]
Deckard 3079 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -4
Krzemien 3079 dni temu +4
Pytanie się czy ktoś ma zgode na publikacje tak jak miało to miejsce pod wpisem jest jasnym znakiem, że ktoś ma kompleks [zmoderowano na wniosek Levarisa] i musi sobie szukać sposobów na udowodnienie swojej ważności. W gruncie rzeczy ta informacja nie jest do niczego potrzebna bo nawet gdyby to było nielegalne to absolutnie nikogo by to nie ruszyło. Wbrew megalomańskiej opinii niektórych polter to zaścianek i splagiatowany autor w życiu by się o tym nie dowiedział bez donosu od jednego z czytelników.
Enc 3079 dni temu +7
Deckard, może zdradzisz kto uczynił Cię jakimś specjalnym autorytetem w kwestii tego, co jest warte poświęcenia czasu z gier Bakera?

Tak z rozpędu, może jeszcze dałbyś znać, czy jest sens czekać na Iron Kingdoms i Merrie England BRP, bo najwyraźniej też wiesz lepiej, co interesuje mnie i innych polskich erpegowców?
Deckard 3079 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -3
Laveris de Navarro 3079 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -6
Krzemien 3079 dni temu +5
Idź, weź leki i nie kompromituj się dalej.
Enc 3079 dni temu +6
@Deckard:

"Nawet nie żartuj, bo jeszcze musiałbym sparować podobnym pytaniem w Twoją stronę"

Ja nie mówię nikomu w co ma grać ani co jest warte uwagi.

" Btw, co ma granie (będące jedną z moich ulubionych form rozrywki) do bycia autorytetem (którym nie jestem)?"

Jaki ma to związek z moim pytaniem? Podpowiedź: żaden.

@LdN:

Krzemień dobrze Ci radzi, posłuchaj go koniecznie.
Seji 3079 dni temu +7
Zeby kogos zniewazyc, ten ktos musi miec jakakolwiek godnosc.
smartfox 3079 dni temu +6
Nie wiem, czy to było do mnie czy nie. Ale ogólnie, zastanowiłem się i dlatego napisałem w taki a nie inny sposób. Chodziło mi o fakt potraktowanie ludzi, którzy zdecydowali się opublikować coś, nad czym pracowali. Każdy ma prawo uznać ich pracę za złą, niepotrzebną, ale wtedy chyba najlepiej odpuścić sobie. Jeśli coś mi się nie podoba, nie komentuję. Nie piszę u kogoś na stronie, że gra źle, bo inaczej niż ja. Jako osoba postronna, kompletnie niezaangażowana w projekt nie dopieprzam się do tego, czy legalnie przetłumaczono materiał. W ogóle co to za pytanie? Równie dobrze mogę podejść do kogoś na ulicy i zapytać, czy jego samochód jest kradziony. Absurd. Jeśli podejrzewam kogoś o piracenie, piszę do autora, co zresztą padło kilkukrotnie w komentarzach. Mało tego, bodaj trzykrotnie napisane było, że dokument przetłumaczono za zgodą autora, a i tak kolejni idioci się masturbowali myślą, że ktoś złamał prawo.

A co do oceny mojej "odwagi" czy jej braku, odpuść sobie, bo w okolicach okrężnicy mam Twoje oceny, co już Ci kiedyś pisałem chyba.
smartfox 3079 dni temu +5
Proszę bardzo. Czekam na informację zwrotną. Jeśli poczułeś się urażony, cóż... nic na to nie poradzę. Tak cię widzę. Odpowiem twoim językiem i kilku innych osób. Tu jest wolność słowa i inne pierdoły.

EDIT: W związku z tym, że Laveris zdecydował się usunąć swój komentarz, dopisuję tylko, iż w wymienionym wyżej stwierdzał, ze zawsze pozostaje mu wejście na drogę sądową w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych (jakoś tak to szło). Piszę to, bo nagle się komunikat posypał.
Deckard 3079 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -7
Deckard 3079 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -5
smartfox 3079 dni temu +5
Jest jasno napisane, że PRZED. W czym problem?

EDIT BTW, widzisz, co chcesz widzieć. Tak też oceniasz. Nie trzeba użyć wulgaryzmu, by komuś dopiec i obrazić. I tak akurat ja Ciebie widzę.
Deckard 3079 dni temu 0
@Smartfox:

Nie wiem czy pamiętasz, Enc i owszem, Seji takoż: kilka razy w fandomie zdarzały się wejścia za bandę - zawsze był to sygnał, że trzeba przystopować, gdyż coś się rozwala.

Patrzę na stare flejmy, patrzę na reakcje chociażby powyżej (i nie chodzi mi o odpowiedzi na moje posty): odbieram to jako przejaw czegoś znacznie gorszego, niż dawne historie - to jest to, co nazywam chorobą. I dlatego wychodzę stąd z powrotem, na amen, aby nie widzieć, jak nerwy, stres i Net niszczą ludzi na własne życzenie.
smartfox 3079 dni temu +6
Z rzadka wchodzę na bandę, z tego powodu przestałem komentować na Polterze (jak już to wyjątkowo rzadko). Natomiast tutaj nazwałem pewne zachowanie po imieniu i tyle. Do samego Laverisa prywatnie nic nie mam, choć uważam, że regularnie siebie ośmiesza. Tu był jedną z osób, które zrobiły coś, czego nie cierpię. Ty nie lubisz nienawiści? Ja też. Szkoda, że widzisz ją tylko po stronie tych, którzy użyją grubych słów. Dla mnie nienawiścią jest takie przypieprzanie się jak w omawianym przypadku. Naprawdę nie widzisz, że dopytywanie się, czy było pozwolenie na tłumaczenie tekstu, jest bezpodstawnym oskarżeniem kogoś o kradzież czy oszustwo? Nie miałbyś nic przeciwko osobom, które po tym, jak opublikowałeś coś w pliku DOCX, zapytałyby Cię o to, czy masz legalnego Worda? Nie interesowałaby ich treść Twej pracy, lecz legalność softu?

Podobnie dopieprzanie się do tego, ze wersja jest niepełna. To jest jasno napisane na POCZĄTKU Afraid. Potencjalny gracz straciłby ile? Dwie minuty? Trzy? Taka tragedia, że trzeba potem spędzić kilka godzin na Polterze i dowalać się do Petry, bo gra jest niegrywalna? Warta skóra za wyprawkę? Serio?
Krzemien 3079 dni temu +2
Nadchodzi taki dzień, że trzeba powiedziec trollom by wy*****alali i tyle. Na polterze to niemozliwe bo się jakiś oszołom z moderacji przyczepi ale na szczęście polter to nie centrum wszechświata. [zmoderowano na wniosek Levarisa]
kaellion 3079 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -1
@ Smartfox

"Dla mnie nienawiścią jest takie przypieprzanie się jak w omawianym przypadku. Naprawdę nie widzisz, że dopytywanie się, czy było pozwolenie na tłumaczenie tekstu, jest bezpodstawnym oskarżeniem kogoś o kradzież czy oszustwo?"

Tylko w Polsce. Generalnie na anglojęzycznych blogach takie pytania nikogo nie rażą. A i odpowiedź jest szybka i krótka. "Tak, rozmawiałem na ten temat z autorem / dostałem pozwolenie / jest udostępnione na takiej-a-takiej licencji"

Bardzo dobrze że ktoś zadaje takie pytania. Znaczy to że mentalność Polaków zmienia się. Przechodzimy od piracących wszystko jak leci do ludzi którzy cenią sobie pracę innych i mają świadomość że nawet jeśli autor udostępnia coś na swojej stronie to wypadało by się go o spytać o zgodę na używanie czy przerabianie jego pracy.

Co do samego faktu tłumaczenia to stoję jednocześnie po dwóch stronach barykady:

+ Cieszy mnie że ktoś stara się pokazać produkty które mało znane. Że komuś chciało się ten tekst przetłumaczyć i przygotować dla "przeciętnego polskiego fana nie znającego języka angielskiego"

- Ale równocześnie nie rozumiem zupełnie idei tłumaczenia czegoś co nawet przez autora zostało porzucone jako niegrywalne.
Enc 3079 dni temu +8
@Deckard:

Strasznie dziwne rzeczy piszesz :)

Niby nie chcesz się popisywać przed Internetem, ale oceniasz pracę Petry i jej ekipy popisując się, jakim jesteś autorytetem w dziedzinie indiasów. Przy okazji niby się nie chwalisz ileż to razy grałeś/prowadziłeś gry Bakera, itd. Niby o tym nie piszesz, a jednak się tak jakimś dziwnym trafem wymieniasz swoje "zasługi". Dziwne.

Mnie tam nic do tego, czy Afraid jest dobra, czy zła, ale wkurza mnie niemiłosiernie takie wytykanie - zły tytuł, w dodatku na pewno przetłumaczony bez zgody autora a nawet jeśli, to na pewno z wymuszona. Takie przypieprzanie się bez powodu.

P.S. Przyjaźnią się nie zasłaniaj, z Sejim się nie raz od głupków wyzywaliśmy, ale na piwo się na Lajconiku udało ugadać. :)
smartfox 3079 dni temu +5
Mentalność Polaków a polaków to dwie różne sprawy.

Kaelionie, masz prawo nie rozumieć, spoko. I np. rozumiem Twoje pytanie zadane Petrze. Ona zresztą na nie odpowiedziała w dalszej części flejmu.

Co do pytań. Nie całkiem. JA zakładam, że coś takiego tłumacz zrobił, zapytał, skoro publikuje. Jeśli mam podejrzenie, że nie, pytam autora. Zresztą zauważ, że odpowiedź padła dość szybko, a mimo to dopieprzanie się trwało dalej. Już nie o sam fakt pytania, ale termin. A jak poinformowano, że termin był właściwy, to co? Skończyły się dowalanki? Jakoś nie.
Seji 3079 dni temu +2
@Enc

Zeby tylko na Lajconiku i zeby tylko od glupkow. Cos w styczniu moze? Srednia widzen nam spada. ;)

@Kaellion

Pytanie - tak, jak najbardziej. Anonimowe insynuacje w stylu PiS - nie.
Enc 3079 dni temu 0
@Seji: Spoko, cały styczeń mam urlop, to już się dogadajmy na GG :)
dzemeuksis 3079 dni temu +1
"Bardzo dobrze że ktoś zadaje takie pytania."

Spoko, kaelion, niech będzie. Czekam w takim razie na odpowiedzi od Ciebie na następujące pytania:

1. Czy komputer, z którego napisałeś swój komentarz zawiera wyłącznie legalne oprogramowanie?

2. Czy komputer, z którego napisałeś swój komentarz nie zawiera plików audio/video/książek pochodzących z nielegalnego źródła?

3. Czy ewentualne wątpliwości w kwestiach 1 i 2 próbowałeś wyjaśnić kontaktując się z właścicielami praw autorskich i majątkowych?
kaellion 3078 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -2
Tak, Tak i nie musiałem. Zgodnie z załączonymi do oprogramowania licencjami mam do tego prawo.

A Ty?

PS. Jeszcze jakieś pytania?
smartfox 3079 dni temu +5
.
Petra Bootmann 3079 dni temu +8
Hej.

Przygotowanie Afraida to był kawał roboty: i tłumaczenie, i skład - tym bardziej, że musiałam się błyskawicznie uczyć:). Dobrze mi się współpracowało z paralaktycznym i Jagminem (dzięki, chłopaki), kilka innych osób udzieliło mniej bezpośredniego wsparcia.

Przykro mi, Borejko, że pod wpisem zastałeś taki burdel.

Co do tekstu - została tu uwzględniona errata (a więc różni się nieco od tego bazowego dokumentu).

Pozdrawiam,

Petra
Borejko 3079 dni temu +7
Przestań Petra. Mnie to nie interesuje co tam wyprawia koleżka który opisał Odnowienie Organu i jego zahipnotyzowani współwyznawcy. Ja tam dziękuje za jakąkolwiek pracę, bo wiem ile w to wkłada się czasu, pomimo że gra nie jest dla mnie.
dzemeuksis 3079 dni temu +2
Deckard,

Po pierwsze: notki Ci się trochę pomieszały. Pod notką Petry żadne ustawy nie są cytowane.

Po drugie: cytowana pod innym wpisem ustawa ma się jak najbardziej do wykładni i praktycznego zastosowania w tym kontekście, w jakim ją cytowałem.
Szczur 3078 dni temu +2
Publikując coś w miejscu gdzie natężenie debili przekracza wszelkie normy należy się przecież liczyć z tym, że owi debile zareagują tak samo jak zawsze. Nie wiem skąd całe zdziwienie całkowicie normalnym trybem komentowania cudzej pracy na Polterze.

I jasne, Afraid jest kiepskie. Niemniej pewnie dla ekspertów pokroju 'grałem w 3 systemy' cały czas będzie to coś nowego. Szkody żadnej nie widzę.
kaellion 3078 dni temu - pokaż/ukryj ten komentarz -6
paralaktyczny 3077 dni temu +3
Już pomijając, iż na samym początku pliku jest napisane, że nie jest to przetestowany oraz skończony produkt (jeżeli ktoś nie potrafi zrozumieć, co to oznacza i mimo tej informacji wyrabia sobie zdanie o całości gier indie - myślę że problem jest tu głębszy), Afraid jest jedynie tak kiepski, jak osoba, która poń sięgnie. Jasne, jeżeli ktoś traktuje mechanikę niczym instrukcję składania biurka z Ikei i na niej opiera całą rozgrywkę - może się rozczarować. Jeżeli natomiast ktoś zastanawia się, co jest celem mechaniki (która wszakże jest dosyć uniwersalna - problem z niedokończonym Afriad nie polega na tym, iż mechanika nie działa, lecz na tym, że pozostawiona sama sobie nie wspiera efektu AŻ tak daleko posuniętego, jak chciał Baker) oraz stara się ją wykorzystać do osiągnięcia tego celu - może się świetnie bawić. Co ważniejsze jednak - nawet jeżeli ktoś w Afraid zagrać nie będzie chciał, zawsze może znaleźć tam inspiracje oraz pomysłowe rozwiązania (zwłaszcza, jeżeli nie zna DitV). Oczywiście, że Afraid mógłby być dopracowany - przecież nie wybierano go dlatego, iż jest niedopracowany. Wybrano go jednak dlatego, a przynajmniej dlatego z chęcią pomogłem w projekcie - iż pomysł zawarty w pozycji przez Bakera ma potencjał, w którego wykorzystaniu mechanika nie przeszkadza.

Wydaje mi się, że by tego nie dostrzegać, trzeba mieć złą wolę.

A 'psucie' indie? Indie już jest zepsute. Głównie przez osoby, które je elitaryzują. Gdyż jak w każdym wypadku samozwańczej elity w RPG - wykrzywiają styl/konwencję, zawężając ją oraz stawiając sztuczne ograniczenia. Indie bardziej niż Afraid może zaszkodzić gówniarska otoczka stworzona przez pyskówkę elyt. Ale po co ja to piszę - przecież o to chodzi, prawda? By odrzucić ludzi od indie i dalej siedząc na ulepionym ze spoconej bezsilności maskowanej wzajemną adoracją tronie - być najzajebistszym erpegowcem. Bo gdyby na wzgórzu obok powstał lśniący zamek wspólnych inicjatyw - nawet przed samym sobą trudno by było udawać króla.
Szczur 3077 dni temu +4
Hmm...masz rację, rzeczywiście tego typu ludzie wyrobią sobie zbyt pochlebną opinię o przeciętnym indiasie - ale myślę że usunięcie informacji o tym, że gra jest niedorobiona i niedotestowana rozwiąże ten problem (jako że statystyczny indias takiej notki nie ma, pomimo faktu że jest niedorobiony i niedotestowany).
kaellion 3076 dni temu 0
A możesz wskazać takie "statystyczne indiasy"?
Borejko 3077 dni temu +2
Witaj paralaktyczny! Z tym problemem spotkało się już wiele osób, zalecam ci spróbować (tu wklej masę niezrozumiałych skrótów)- te gry są dopracowane i nieporzucone, do tego zasady rozpisane są na trzech kartkach. Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie frapujące Ciebie problemy. A przede wszystkim porozmawiajcie czego oczekujecie od gry i po co w ogóle gracie.
cactusse 3075 dni temu 0
Pogratulować inicjatywy.

Szczególnie obrazek ze strony 9 strasznie przypadł mi do gustu - ma jakiś taki znajomy klimat cthulhowych artykułów z dawnych MiMów.

Btw. wszystkie ilustracje są autorstwa kolegi paralaktycznego, czy też część z nich to jakiś stockart ?
paralaktyczny 3075 dni temu 0
Dziękuję. Każda jest mego autorstwa, referencji brak, zatem ewentualne podobieństwo jest przypadkowe (aczkolwiek z chęcią się z nim zapoznam). Zostałem już pouczony, następnym razem będę starał się w pierwszej kolejności namalować coś ładnego, dopiero później coś z ukrytym przekazem ;)
Wyślij komentarz
The Lost Heroes - platformówka na Androida